piątek, 4 kwietnia 2014

Wartość spółki akcyjnej i zarządzanie pieniędzmi

Dosyć często można usłyszeć stwierdzenia że ludzie optymalnie gospodarują swoimi pieniędzmi lub że cena akcji odzwierciedla wartość spółki akcyjnej. Oba te stwierdzenia wg. mojej opinii są błędne.

Nieliczne jednostki optymalnie gospodarują swoimi pieniędzmi i przeważnie są to ludzie którzy mają mało pieniędzy.

Przykłady...
- Gdyby ludzie gospodarowali swoimi pieniędzmi najlepiej jak potrafią to nie było by racji bytu kredytów konsumpcyjnych. Jak wytłumaczyć fakt wzięcia wzięcia kredytu np na TV czy kredytu na święta. Chodzi mi o to czy jest równowaga pomiędzy korzyść zakupowa vs niekorzyść spłaty odsetek.
- Gdyby ludzie gospodarowali swoimi pieniędzmi optymalnie to nie kupowali by np nowej elektroniki dopóki  stara się nie zepsuje i spełnia swoje funkcje, a tymczasem np telefony są wymieniane po roku użytkowania. itd itp.

Twierdzenie że cena akcji odzwierciedla wartość spółki także jest, wg. mnie, mitem. Cena akcji odzwierciedla tylko i wyłącznie podaż lub popyt na dany produkt finansowy. W większości czasu akcje są przewartościowane lub niedowartościowane spowodowane mediami  albo marketingiem.

Przykład...
- Gdyby ceny akcji odzwierciedlały wartość spółek akcyjnych to nie było by sytuacji że ceny akcji z dnia na dzień tracą lub zyskują kilkanaście i więcej procent na wartości. W przypadku nawet jak spółka podpisze bardzo dobry kontrakt to sam podpis nie wpływa przecież na wartość spółki (to jest tylko podpis na dokumencie). Wartość spółki zwiększy się dopiero w momencie sprzedaży z zyskiem danego towaru lub usługi. I nawet w takim przypadku cena akcji nie powinna z dnia na dzień rosnąć  o kilkanaście procent tylko cena powinna być bardziej rozłożona w czasie.

Masz inne zdanie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz