czwartek, 5 sierpnia 2010

Teoria Dow`a

Moje longi na eur/usd nadal się trzymają więc nie mam co pisać o moich ruchach, napiszę zatem o teorii Dow`a. W dużym uproszczeniu teoria ta polega na kupowaniu gdy zostanie wybity kolejny szczyt i sprzedawaniu gdy zostanie wybity kolejny dołek.

Pkt. 1 na rysunku przedstawia sygnał sprzedaży. Cena zaczęła spadać w dół następnie wykonała niewielki wzrost a następnie wybiła nowy dołek (przebicie czerwonej linii) - wg. teorii Dow`a tu należało by nabywać shorty. Punkt 2 przedstawia sygnał kupna. Od najniższego dołka cena zaczęła iść w górę następnie krótkie zejście w dół i ponowny atak w górę przebijając tymsamym lokalny szczyt (przebicie czerwonej linii to sygnał kupna). Analogicznie jest w pkt. 3.

Nie każda technika daje 100% skuteczności i pewności dlatego i w tej teorii zdarzają się mylne sygnały (na forex często występują takie mylne sygnały w niskich interwałach). Taki mylny sygnał oznaczyłem czerwonym kółkiem - kolejne wybicie dołków sugerowało że mamy sygnał sprzedaży, jak się okazało był to mylny sygnał i tu stracili byśmy część kapitału ale patrząc na zysk z sygnału nr 1 była by to niewielka strata.

Dokładając do tej teorii zwykłe średnie kroczące już mamy bardzo fajny system wchodzenia i wychodzenia z rynku. System nie skomplikowany ale dający zarobić pod warunkiem że: umiecie konsekwentnie trzymać się planu, umiecie zarządzać kapitałem, macie trochę doświadczenie choćby dlatego aby nie stracić całości kapitału na dłuższej konsolidacji. Oczywiście dla ludzi lubiących day trading i akcje ten system będzie nieodpowiedni a ich podświadomość nie zaakceptuje tego systemu ponosząc tymsamym straty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz